• DNI GRODZISKA
    DNI GRODZISKA
  • DOŻYNKI
    DOŻYNKI
  • ZESPÓŁ REGIONALNY
    ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
  • GRODZISKIE KAPELE
    GRODZISKIE KAPELE
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
  • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
    ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
    ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
    ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  • OŚRODEK KULTURY
    OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

DNI GRODZISKA – ŚWIĘTO TRADYCJI I WSPÓŁCZESNOŚCI

DSC 5488Tegoroczne obchody Dni Grodziska rozpoczęliśmy w piątkowe popołudnie od poświęcenia rodzinnej mogiły Trynieckich na cmentarzu parafialnym w Grodzisku Dolnym, po czym odbyła się msza św. za dusze zmarłych z tej rodziny.

Następnie w Ośrodku Kultury przeżywaliśmy uroczystość nadania imienia Zofii Trynieckiej naszej placówce. Postać Patronki przybliżyła słuchaczom Julia Rachfał - uczennica Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym. W programie tego wieczoru znalazły się również występy Zespołu Regionalnego i Kapeli Ludowej „Grodziszczoki”, Chóru „Coro Bella Donna” oraz Wojciecha Wołowca.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pamiątek rodziny Trynieckich ze zbiorów pana Rafała Ciryta.

Niedziela, 29 czerwca, kolejny dzień Dni Grodziska.

Świętowanie rozpoczął Koncert Jubileuszowy i Gala z okazji 115-lecia Grodziskiej Orkiestry Dętej. Ten wspaniały dwuipółgodzinny koncert na najwyższym poziomie dostarczył publiczności mnóstwo muzycznych emocji i wrażeń.

Grodziska Orkiestra Dęta to jedna z najstarszych tego typu formacji muzycznych nie tylko w powiecie, ale i w całym województwie. Może się poszczycić nie tylko bogatą historią, ale również pięknymi i znaczącymi osiągnięciami. Są w jej ponad stuletnich dziejach chwile i nazwiska, które zapisały się szczególnie i na zawsze w pamięci potomnych. Świętując ów zaszczytny Jubileusz Orkiestra dowodzi, iż muzyka łączy pokolenia i jest ponad wszelkimi podziałami.

Na galowy koncert Orkiestry złożyły się utwory muzyki poważnej, rozrywkowej, filmowej, a nawet operowej. Orkiestrze towarzyszyli wokaliści – Marta Strącel, Michalina Majkut i Wojciech Wołowiec.

W trakcie koncertu były również momenty na uhonorowanie Orkiestry oraz jej członków za wieloletnią działalność artystyczną, społeczną i kulturalną. Gratulacje, życzenia i prezenty na ręce Dyrygenta Orkiestry Tomasza Piątka i Prezesa Orkiestry Krzysztofa Dyjaka złożyli: Wójt Gminy Grodzisko Dolne - Jacek Chmura, Wiceprzewodniczący Rady Gminy - Kazimierz Matuszek i Dyrektor Ośrodka Kultury - Katarzyna Mach-Wawrzaszek oraz przedstawiciele WDK w Rzeszowie i były kronikarz i członek Orkiestry - Wincenty Pażyra.

Sztandar Orkiestry został odznaczony Odznaką Św. Floriana. Aktu odznaczenia dokonali Wiesław Fleszar – Kapitan Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Pułkownik Michał Fałat – prezes Fundacji Skarby Narodu, będący również członkami Kapituły Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Świętego Floriana „Mazovia”.

Okolicznościowy grawer i honorowe odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Dętych wręczyła członkom Orkiestry prof. UR Anna Marek-Kamińska.

Dalsza część Dni Grodziska to kolejne muzyczne atrakcje. Najpierw kabaret „Moherowe berety”, potem Zespół „Pozytywnie albo wcale”, a na koniec gwiazda wieczoru Zespół „Video”, który przyciągnął tłumy widzów i zyskał ogromne uznanie publiczności.

Przy okazji Święta Gminy nie mogło oczywiście zabraknąć widowiskowego pokazu sztucznych ogni. Ten niezwykły pokaz zagwarantowała „Grupa PSO” Częstochowa.

Całe wydarzenie zakończyła zabawa taneczna przy Zespole „Akant” zapewniając rozrywkę do późnych godzin nocnych.

Tegoroczne Dni Grodziska potwierdziły, że lokalna społeczność jest wrażliwa zarówno na ducha tradycji, jak i echa współczesności.

Galeria zdjęć