AKTUALNOŚCI
DROGA TURKÓW DO GROBU PAŃSKIEGO – SEMINARIUM WARSZTATOWE
W niedzielę, 15 września br. w Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym odbyło się seminarium warsztatowe ph. „Droga Turków do Grobu Pańskiego”. Wydarzenie to wpisane zostało w program Europejskich Dni Dziedzictwa, a zorganizowane zostało przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie we współpracy z naszym Ośrodkiem Kultury. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku w drugi i trzeci weekend września na terenie całej Polski. Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Projekt sfinansowano ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.
Seminarium rozpoczęło się od wykładu prof. Jana Grada na temat genezy i roli Turków na Podkarpaciu. Profesor Grad w przystępny sposób zilustrował nam rodowód straży grobowych zwanych Turkami. Swoje wywody poparł wypowiedziami uznanych osobistości ze świata nauki zgłębiających ten temat. Jakkolwiek to zjawisko jest wciąż żywe, interesujące i poddawane licznym dyskusjom, to nikt nie jest w stanie stwierdzić na pewno pochodzenia nazwy tego wielkanocnego wojska.
Kolejny wykład, dra Andrzeja Karczmarzewskiego, dotyczył różnorodności kostiumologicznej Straży Grobowych i był bogato ilustrowany przykładami strojów podkarpackich oddziałów Turków.
Relaksującym przerywnikiem dla publiczności był następnie debiutancki występ chóru żeńskiego „Coro Bella Donna” prowadzonego przez Tomasza Piątka. Lekki, rozrywkowy repertuar śpiewany na trzy głosy został nagrodzony gromkimi brawami.
W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty praktyczne z tworzenia konwalijek – charakterystycznych ozdób na czapkach Turków. Instruktarzu w tym zakresie udzielały twórczynie ludowe: Czesława Tołpa i Jolanta Leja z Wólki Grodziskiej oraz Maria Krajewska i Maria Wojnarska z Grodziska Dolnego. To panie z wieloletnim stażem w tej dziedzinie, a swą wiedzę i doświadczenie przekazują młodym adeptom z dużym znawstwem i zaangażowaniem. Podczas niedzielnych zajęć powstało kilka gałązek wspólnie zrobionych kwiatów konwalii.
Urozmaiceniem twórczej pracy była premierowa prezentacja filmu z XXX Podkarpackiej (XIX Ogólnopolskiej) Parady Straży Wielkanocnych „Turki 2024” wraz z archiwalnymi materiałami.
Seminarium zakończył koncert marszy wielkanocnych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Grodziska Dolnego.
Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które zaszczyciły nas tego dnia swoją obecnością. Młodzieży dziękujemy za aktywne działanie w czasie warsztatów z tworzenia bukietów, a paniom z chóru i członkom Orkiestry za wspaniałe występy, które nie tylko dostarczyły nam chwil przyjemności, ale są też piękną wizytówką naszej lokalnej kultury i tożsamości narodowej.