• DNI GRODZISKA
  DNI GRODZISKA
 • DOŻYNKI
  DOŻYNKI
 • ZESPÓŁ REGIONALNY
  ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
 • GRODZISKIE KAPELE
  GRODZISKIE KAPELE
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
 • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
 • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
 • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
 • OŚRODEK KULTURY
  OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

PARADA, JAKICH MAŁO

Turki 2024 219W niedzielę, 14 kwietnia br. Grodzisko Dolne stało się miejscem niezwykłego wydarzenia. To właśnie tu, w Grodzisku, 32 lata temu wzięło swój początek unikatowe w skali kraju, wielobarwne, wielkanocne widowisko zwane Paradą Straży Wielkanocnych „TURKI”.

Najpierw objęło swoim zasięgiem tylko Turków z Podkarpacia, by z biegiem lat przyjąć rangę wydarzenia w skali ogólnopolskiej. Zatem 14 kwietnia Anno Domini 2024 świętowaliśmy jubileuszową XXX PODKARPACKĄ – XIX OGÓŁNOPOLSKĄ PARADĘ STRAŻY WIELKANOCNYCH – TURKI 2024 pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wojewody Podkarpackiego. 

 Organizatorami Parady byli: Gmina Grodzisko Dolne, Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym wraz z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie.

Jubileuszową galę rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. św. Barbary w Grodzisku Dolnym połączona z wprowadzeniem relikwii św. Floriana. Uroczystościom kościelnym przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. Wyjątkowość niedzielnego wydarzenia o wymiarze nie tylko religijnym, kulturowym, ale też głęboko historycznym, podnosiła ekspozycja czapraka, czyli „Kapy Sobieskiego” w grodziskim kościele przy ołtarzu głównym. Czaprak ten, będący wyposażeniem konia Kara Mustafy – najzacieklejszego wroga chrześcijaństwa, zdobyty przez Sobieskiego i podarowany katedrze w Chełmży jako wotum dziękczynne, stał się z czasem szatą liturgiczną, unikatową i cenną ze względu na swą symbolikę i wartość religijną.

Po skończonej ceremonii mszalnej wszystkie oddziały Turków przy wtórze orkiestr dętych w barwnym korowodzie przemaszerowały na stadion w Grodzisku Górnym. Po oficjalnym powitaniu gości i otwarciu Parady przez organizatorów, reprezentanci oddziałów i orkiestr otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Pokazową paradę na murawie stadionu rozpoczął występ Mażoretek przy wtórze Orkiestry Szałamaistek z WDK w Rzeszowie. Następnie zaprezentowało się 40 oddziałów straży grobowych, którym towarzyszyło 15 orkiestr dętych. Podczas pokazów musztry paradnej było naprawdę co podziwiać. Uwagę widzów przyciągały nie tylko wielobarwne, o historycznym rodowodzie, stroje i broń, ale też ciekawe, widowiskowe układy i figury.

Oddziały Turków przybyły z różnych regionów Polski. Najwięcej, oczywiście z Podkarpacia. Oprócz tego gościliśmy Turków z Kalisza i okolic, Jeleniej Góry i z Bieszczad. Trzydziesta parada straży grobowych przyciągnęła ponad 1500 samych uczestników. Dodajmy do tego ok. siedem tysięcy widzów zgromadzonych na stadionie i ponad jedenaście tysięcy obserwatorów w mediach. Rozmach tego widowiska był więc przeogromny.

Tego dnia dopisała nam przepiękna pogoda, co sprzyjało wszelkim pokazom i prezentacjom. Impreza zadziwiła nas nie tylko swoim rozmachem, lecz przede wszystkim różnorodnością strojów, elementów musztry paradnej i jedynych w swoim rodzaju, niepowtarzalnych zwyczajów wielkanocnych. Harmonia tych wszystkich elementów składowych tworzy idealną całość, która nie tylko przyciąga uwagę, ale i trafia prosto w serce.

To dzięki tym wszystkim ludziom dobrej woli, którzy kultywują ten piękny, wielkanocny zwyczaj, tradycja zwana „Turkami” nigdy nie zaginie, bo przyświeca jej hasło „SEMPER FIDELIS”.

Galeria zdjęć