• DNI GRODZISKA
  DNI GRODZISKA
 • DOŻYNKI
  DOŻYNKI
 • ZESPÓŁ REGIONALNY
  ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
 • GRODZISKIE KAPELE
  GRODZISKIE KAPELE
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
 • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
 • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
 • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
 • OŚRODEK KULTURY
  OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

DOŻYNKI GMINNE 2023

DSC 1789Dożynki to jeden z najważniejszych dorocznych obrzędów w polskiej tradycji obyczajowej. Rodowód tego święta plonów sięga jeszcze czasów pańszczyźnianych. Jednakże, gdziekolwiek było ono celebrowane, zawsze na pierwszym miejscu był żniwny wieniec. Ów wieniec dożynkowy to nie tylko okazały element dobrych, udanych zbiorów, lecz także symbol o wymiarze religijnym.

Dnia 15 sierpnia, w Święto Matki Boskiej Zielnej, rolnicy w kościołach całej Polski dziękują Panu Bogu i Maryi za dobre, obfite zbiory. Święcą to, co udało się zebrać z pól i ogrodów oraz to, co dała natura. Uświęcone tradycją dary – chleb, zboża, owoce, warzywa, miody i zioła mają zapewnić wszystkim przetrwanie aż do przyszłych zbiorów. Świętuje zatem, jak dawniej, cała wiejska społeczność, cieszy się i bawi, bo kolejny rok okazał się szczodry.

Dożynki Gminne to wydarzenie, które jest stałym elementem w kalendarzu imprez kulturalnych grodziskiej gminy. Odbywa się na stadionie sportowym w Grodzisku Górnym, gdzie gromadzą się wszystkie delegacje wieńcowe, władze gminy, zaproszeni goście, zespoły artystyczne, różnego rodzaju stoiska wystawiennicze, mieszkańcy gminy i okolicznych miejscowości. W tym roku funkcję Starostów Dożynek Gminnych piastowali Państwo Barbara i Piotr Czeszyk, mieszkańcy Chodaczowa, którzy wraz ze swoim sołectwem wiedli korowód 14-tu delegacji wieńcowych. Po części oficjalnej i powitaniu gości nastąpiło przekazanie chleba Włodarzowi Gminy przez Starostów Dożynek, jego dzielenie wśród zebranych i degustacja z miodem z grodziskich pasiek. Ten złoty przysmak dostarczyło Koło Pszczelarskie, które nieopodal częstowało swoimi wyrobami. Degustacji chleba z miodem towarzyszył, jak zawsze, wspaniały koncert Grodziskiej Orkiestry Dętej pod batutą Tomasza Piątka.

Tego dnia jak zwykle uwagę zebranych przyciągały przepiękne, misternie wykonane wieńce dożynkowe. Ich różnorodne formy, zarówno świeckie jak i sakralne, zaskakiwały widzów pomysłowością, estetyką, bogactwem kolorów i kształtów. Ale tego dnia można było podziwiać nie tylko wieńce. W dożynkowym kręgu znalazły się również liczne stoiska wystawiennicze: garncarze z Medyni Głogowskiej, różnego rodzaju rękodzieło – kwiaty, torebki, biżuteria, drewniane zabawki, malarstwo i ikony. Osiem kół gospodyń wiejskich z terenu naszej gminy prezentowało kulinarne pyszności przeznaczone do degustacji. Z kolei pracownicy KRUS-u służyli fachową prasą i poradami. Na obrzeżach stadionu ulokowano maszyny rolnicze, stare samochody i motocykle, a na najmłodszych czekało mini wesołe miasteczko ze zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Oprócz tego można było oglądać pokaz ratownictwa medycznego.

Radosne celebrowanie dożynek z tańcami i śpiewem przebiegało też na scenie. Tutaj jako pierwszy pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Zagrodzianie” z Brzózy Królewskiej, który przywitał się z publicznością polonezem, a później jeszcze kilkakrotnie zadziwiał wszystkich śpiewem, tańcem i strojami. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć naszych rodzimych zespołów ludowych: „Wioli” z Chodaczowa, „Leszczynki” z Wólki Grodziskiej i „Grodziszczoków”. Gościem wieczoru na scenie był Zespół „Opa Cupa” grający folkową muzykę, w której tyglu mieszają się rytmy karpackie, bałkańskie, cygańskie i klezmerskie. Na zakończenie uroczystości odbył się festyn przy zespole „Coolpa band”, który trwał do późnych godzin nocnych.

                                                                                                                  Małgorzata Burda-Król

 Galeria zdjęć