• DNI GRODZISKA
    DNI GRODZISKA
  • DOŻYNKI
    DOŻYNKI
  • ZESPÓŁ REGIONALNY
    ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
  • GRODZISKIE KAPELE
    GRODZISKIE KAPELE
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
  • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
    ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
    ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
    ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  • OŚRODEK KULTURY
    OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

POD NARODOWYM SZTANDAREM W 104 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

2f199d68-628e-43f5-be4d-412381123f3f                                                            Nadzieją silni, wiarą rozumni

                                                            Trwaliśmy w cieniu jak żałobnicy.

                                                            Szukając przecież drogi wolności

                                                            Dzień i noc nie zdejmowaliśmy

                                                  z twarzy przyłbicy (…)

                                                                                                                         MBK

 

Dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się na kartach polskiej historii jako dzień niezwykły, niezapomniany dla naszego narodu. To był dzień, w którym Polska i polskość po 123 latach obcego jarzma i ucisku na każdej płaszczyźnie życia odzyskała należne sobie miejsce, a miliony Polaków poczuli się wolni w pełnym tego słowa znaczeniu.

Począwszy od 1919 roku świętowano w Warszawie kolejne rocznice odzyskania niepodległości. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Potem w latach niemieckiej okupacji celebrowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe, dlatego organizowano je głównie w konspiracji z narażeniem życia, starając się mimo to podtrzymać pamięć o wydarzeniach tamtych lat.

W 1945 roku zniesiono Święto Niepodległości zastępując je Świętem Odrodzenia Polski. W okresie PRL-u obchody rocznicy odzyskania niepodległości organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe, w tym piłsudczykowskie, a ich organizatorzy i uczestnicy byli represjonowani przez ówczesne władze komunistyczne.

W pełnoprawnym wymiarze Święto Niepodległości zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z dnia 15 lutego 1989 roku. Natomiast 11 listopada 1997 roku Sejm podjął uchwałę głoszącą m.in.: „Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”.

Współcześnie obchody Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Popularne są również inne formy obchodów, jak: Koncert Niepodległości organizowany od 2009 roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Bieg Niepodległości w Warszawie od 1989 roku, wykłady i inscenizacje historyczne, koncerty patriotyczne czy parady ulicami miast.

W 2018 roku powszechnie w całej Polsce obchodzono 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Grodziska gmina i tutejsza społeczność od początku niezawisłego państwa polskiego pamięta o historii związanej z narodzinami niepodległej Polski. Mamy tu też swoje miejsca – pomniki świadczące o niepodległościowej świadomości Grodziszczan – Krzyż Grunwaldu na Skotniku i dąb wolności przy stadionie w Grodzisku Górnym.

Wielu wybitnych i zasłużonych Grodziszczan, a także prostych ludzi brało udział w walce o niepodległy byt. Ich sylwetki i czyny przybliżono w Monografii Grodziska „Dzieje Ziemi Grodziskiej. By pokolenia pamiętały skąd nasz ród…” oraz na plenerowej wystawie w Parku Miasteczku ph. „Grodziszczanie w walce o niepodległość”. Na miejscowym cmentarzu parafialnym znajdują się mogiły walczących za naszą wolność rodaków. Ich pamięć i czyny uhonorowano obeliskiem z napisem „Pamięci tym, którzy cierpieli i oddali swe życie za Ojczyznę” oraz płytą upamiętniającą zamordowanych przez bandy UPA w 1944 roku w Pyszówce na Ukrainie. Dziś, po upływie stulecia od tamtych wydarzeń, nadal wracamy pamięcią i czcimy bohaterską postawę, walkę i przelaną krew obrońców Ojczyzny.

W dniu 6 listopada 2022 roku uczczono w Grodzisku 104 rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i parlamentarnych oraz jednostki straży pożarnych z terenu gminy, radni, dyrektorzy szkół i zaproszeni goście. Wszyscy uczestnicy uroczystości zebrali się obok budynku Ośrodka Kultury, skąd pod pomnik „Żywią i bronią” w Grodzisku Miasteczku wyruszyła delegacja w osobach: wójta gminy Jacka Chmury, pana posła Jerzego Paula i przewodniczącego Rady Gminy Kazimierza Matuszka, gdzie złożono wiązanki kwiatów w biało-czerwonych barwach. Wiązankę złożyła również delegacja Powiatu Leżajskiego. Następnie w towarzystwie Orkiestry Dętej z Grodziska Dolnego odbyło się przejście na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem – obeliskiem również uczczono pamięć poległych żołnierzy i cywilnej ludności wsi Pyszówka na Ukrainie. Delegacja władz gminy schyliła czoło i złożyła kwiaty na grobie zmarłego w maju br. wieloletniego Prezesa Zarządu Gminnego OSP RP w Grodzisku Dolnym – Włodzimierza Majkuta, po czym wszyscy udali się do kościoła parafialnego, gdzie o godzinie 11.00 odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Wiązanki kwiatów i znicze złożono także pod Krzyżem Grunwaldu oraz na „Dziurówce” w Opaleniskach.

„(…)  Tak ci Herosi miecza i słowa

         swą polskość ze sobą nosili.

        To Ojców naszych i Dziadów zasługa,

         że dziś się wolnością cieszymy”.

 

Galeria zdjęć