• DNI GRODZISKA
    DNI GRODZISKA
  • DOŻYNKI
    DOŻYNKI
  • ZESPÓŁ REGIONALNY
    ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
  • GRODZISKIE KAPELE
    GRODZISKIE KAPELE
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
  • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
    ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
    ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
    ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  • OŚRODEK KULTURY
    OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

DOŻYNKI W GRODZISKU

DSC 2741Kiedy żniwa dobiegają końca, a wymłócone ziarno czeka już pod dachem bezpiecznie na mielenie, rolnicy rozpoczynają świętowanie. Świętują zakończenie najcięższego, a zarazem najpłodniejszego okresu swojej pracy na roli, świętują dobre zbiory i cieszą się, że Pan Bóg błogosławi rokrocznie ich ciężkiej pracy, pomimo czasami niesprzyjającej pogody.

Dziękując Panu Bogu za to wszystko wiją z kłosów zbóż, ziół i kwiatów symboliczne wieńce dożynkowe, które poświęcają w kościele w Święto Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia. Ten rytuał jest stały w naszej kulturze i chłopskiej tradycji i trwa od ponad trzech stuleci.

Grodziscy rolnicy już od przeszło trzech dekad obchodzą swoje Gminne Święto Plonów. Choć niegdyś miało ono miejsce początkiem września, to od dłuższego już czasu związane jest nierozerwalnie właśnie z dniem 15 sierpnia. Obrzęd dożynkowy odbywa się na stadionie sportowym w Grodzisku Górnym i towarzyszą mu zawsze występy artystyczne, stoiska wystawowe i kulinarne oraz pokaz różnego rodzaju sprzętu rolniczego, tego nowoczesnego, acz czasami i dawnego, odeszłego już do lamusa.

Uroczystość dożynkowa, która miała miejsce 15 sierpnia 2022r. w Grodzisku rozpoczęła się od przemarszu korowodu delegacji wieńcowych z poszczególnych sołectw przy dźwiękach grodziskiej Orkiestry Dętej. Na czele korowodu niosąc dary – bochen chleba i kosz owoców i warzyw – kroczyli Starostowie Dożynek – państwo Małgorzata i Bogusław Salwach z Laszczyn. Tuż za nimi podążało sołectwo z Laszczyn oraz pozostałe delegacje sołectw prezentując przed zebraną publicznością przepiękne, misternie wykonane wieńce. Po oficjalnym otwarciu dożynek przez Wójta Gminy, pana Jacka Chmurę nastąpiło tradycyjne przekazanie chleba przez Starostów Dożynek włodarzowi gminy, a następnie jego dzielenie i częstowanie gości oraz zebranych mieszkańców. Jednocześnie orkiestra grała koncert, co wprowadziło wszystkich w nastrój późniejszej zabawy. Wszystkie delegacje wieńcowe oraz wystawcy otrzymali podziękowania wraz z drobnymi upominkami w postaci statuetek.

Następnie sceną zawładnęły nasze rodzime zespoły „Leszczynka” z Wólki Grodziskiej i „Wiola” z Chodaczowa oraz zaproszony z Rzeszowa Zespół „Karczmarze”. O godzinie 18.00 rozpoczęła się zaś zabawa taneczna przy Zespole Coolpa Band.

Imprezie towarzyszyło Powiatowe Spotkanie ze Sztuką Ludową, w ramach którego prezentowano gliniane naczynia, drewniane zabawki, ręcznie wykonaną biżuterię, szydełkowe maskotki. Były również atrakcje dla dzieci w postaci zjeżdżalni, popcornu i waty cukrowej oraz innych dziecięcych gadżetów.

Koła Gospodyń Wiejskich polecały do degustacji swoje regionalne specjały, Koło Pszczelarskie z Grodziska miody i napitki, a Koło Łowieckie „Kuropatwa” z Żołyni prezentowało trofea myśliwskie i częstowało pyszną kiełbasą z dzika. Dzień był pełen różnorakich widoków i wrażeń, a dożynkowe świętowanie trwało do późna w nocy.

Galeria zdjęć