• DNI GRODZISKA
  DNI GRODZISKA
 • DOŻYNKI
  DOŻYNKI
 • ZESPÓŁ REGIONALNY
  ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
 • GRODZISKIE KAPELE
  GRODZISKIE KAPELE
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
 • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
 • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
 • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
 • OŚRODEK KULTURY
  OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

KONKURS NA FILM O LASOWIAKACH!

Film o LasowiakachTajemnice XIX-wiecznej wsi? Próby rozwikłania lasowiackiej gwary? A może wspominki babci Gieni? Poruszcie swoją wyobraźnię, stwórzcie „Krótki Film o Lasowiakach” i wygrajcie nagrody.

DLA KOGO?

Do udziału w konkursie zapraszamy autorów maksymalnie siedmiominutowych utworów audiowizualnych, które w dowolnej formie odwołują się do dziedzictwa i kultury ludowej Lasowiaków.

Filmy są zgłaszane w dwóch kategoriach - głównej (bez ograniczeń wiekowych) i młodzieżowej (dla młodzieży w wieku szkolnym).

Prace konkursowe mogą być realizowane zarówno z użyciem profesjonalnego jak amatorskiego sprzętu, w tym również telefonów komórkowych. Liczy się przede wszystkim pomysł, staranność wykonania i przedstawienie tematu kultury Lasowiaków.

O CZYM?

Lasowiacy - grupa etnograficzna z terenów Puszczy Sandomierskiej, z wyróżniającą się kulturą ludową, wzornictwem, muzyką, śpiewem, gwarą - dają szerokie pole do twórczej wypowiedzi. Celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowania ich kulturą poprzez kreatywne i nieszablonowe formy filmowe. Zgłoszone utwory mogą prezentować zarówno tradycyjne formy kultury lasowiackiej jak jej współczesne ujęcie, a także daleko idące inspiracje elementami tej kultury.

O Lasowiakach wiele można dowiedzieć się np. odwiedzając niezwykle ciekawy Skansen w Kolbuszowej lub choćby wchodząc na stronę internetową Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. http://www.muzeumkolbuszowa.pl/

DO KIEDY?

Filmy należy zgłaszać do dnia 30 sierpnia 2022.

Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas Finału II Festiwalu Kultury Lasowiackiej 18 września 2022 w Stalowej Woli.

JAKIE NAGRODY?

Na zwycięzców w obu kategoriach czekają nagrody rzeczowe (kat. młodzieżowa) i finansowe (kat. główna). Łącznie do rozdania mamy minimum 6 000 zł, a laureat pierwszego miejsca kat. głównej może liczyć na nagrodę 2 000 zł!

JAK ZGŁOSIĆ?

Film należy zgłosić za pomocą formularza online. https://forms.gle/7s93d2azQiDsVu796

Przed zgłoszeniem obligatoryjnie należy zapoznać się z regulaminem.

Konkurs organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie odbywa się w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej.

Więcej informacji:

koordynatorka Konkursu

Katarzyna Mazurkiewicz

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Tel. 17 853 52 57 w.32

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.