• DNI GRODZISKA
  DNI GRODZISKA
 • DOŻYNKI
  DOŻYNKI
 • ZESPÓŁ REGIONALNY
  ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
 • GRODZISKIE KAPELE
  GRODZISKIE KAPELE
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
 • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
 • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
 • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
 • OŚRODEK KULTURY
  OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

„SKRZYPEK NA DACHU” PONOWNIE W GRODZISKU

 DSC 0962  W środę 25 sierpnia br. mieliśmy przyjemność po raz kolejny obejrzeć w Grodzisku, tym razem na scenie plenerowej w parku „Miasteczku”, jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabuła oparta jest na powieści Szolema Alejchema „Dzieje Tewji Mleczarza z 1894 roku.
   Przedstawienie to zaprezentował Teatr „Broadway” z giedlarowskiego Domu Kultury. Reżyserii i adaptacji scenicznej przy współpracy wielu profesjonalistów oraz systematyczności i zaangażowania aktorów dokonał dyrektor pan Marek Krauz. 
   „Skrzypek na dachu” to arcydzieło gatunku w każdym calu. Historycznie osadzony w realiach carskiej Rosji sprzed ponad wieku ukazuje codzienne życie mieszkańców Anatewki – małej społeczności żydowskiej, która ze względu na swą odrębność kulturową i religijną trzyma się razem, ale żyje z innymi w zgodzie.
Głównymi postaciami są tutaj mleczarz Tewje wraz z żoną Gołdą oraz czterema córkami. To właśnie tu na scenie ważą się przyszłe losy jego córek oraz inne ważne kwestie dotyczące mieszkańców żydowskiej wioski.
Tewje patrzy na świat w sposób mądry i przenikliwy. Wiara, nadzieja i modlitwa pozwalają mu z pogodą ducha znosić wszelkie przeciwności losu i stawić czoła trudnościom związanym z życiem i dokonać właściwych wyborów.
Muzyczne partie, przepiękne libretto i teksty piosenek nie tylko tworzą panoramiczne tło musicalu, ale też pokazują całą bogatą duchowo społeczność Anatewki, której nadrzędnym przykazaniem jest Tradycja. Konfrontacja z twardą rzeczywistością pokazuje Żydom, że wszystko musi kiedyś ulec zmianie.  „Skrzypek na dachu” to także obraz upadania tradycji i przemian zachodzących w świecie. To musical, w którym w piękny i dowcipny, liryczny i zarazem dramatyczny sposób mówi się o podstawowych wartościach życia ludzkiego i przemijania.
Tutaj każdy jest takim skrzypkiem na dachu. Finałowa scena wypędzenia Żydów z Anatewki to zapowiedź mającej już wkrótce nadejść fali represji i ich narodowego exodusu.
To, co zobaczyliśmy podczas tego wieczoru to prawdziwa uczta duchowa, a zarazem podróż sentymentalna do świata minionego, ale w pełni prawdziwego.
   Ośrodek Kultury składa serdeczne podziękowania artystom za wspaniałe widowisko, którym zechcieli nas uraczyć.
   Paniom z KGW z Grodziska Miasteczka dziękujemy za kulinarną niespodziankę – pyszną kapustę rozdawaną w czasie przerwy.