• DNI GRODZISKA
    DNI GRODZISKA
  • DOŻYNKI
    DOŻYNKI
  • ZESPÓŁ REGIONALNY
    ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
  • GRODZISKIE KAPELE
    GRODZISKIE KAPELE
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
  • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
    ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
    ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
    ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  • OŚRODEK KULTURY
    OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

FINAŁ KONKURSU „GRODZISKIM SZLAKIEM KAPLICZEK I KRZYŻY PRZYDROŻNYCH”

DSC 3641Gmina Grodzisko Dolne to obszar o wyjątkowych walorach turystyczno-krajoznawczych i kulturowych. Przemierzając jej poszczególne miejscowości czy to pieszo, rowerem bądź innym środkiem lokomocji, natkniemy się na szereg śladów oraz zabytków zarówno historycznych jak i obiektów sztuki ludowej, które świadczą o ciągłości dziejów tutejszych mieszkańców. W całym tym bogactwie dziedzictwa kulturowego naszych przodków poczesne miejsce zajmują symbole kultu religijnego lokalnej społeczności wiejskiej czyli kapliczki i krzyże przydrożne.

Z uwagi na dużą odległość od świątyń, te przy drodze i na prywatnych posesjach budowane kapliczki i krzyże stawały się dla mieszkańców namiastką „kościoła”, do którego można było przybywać często i w każdej chwili. Różne też były motywacje ich powstania. Te na rozstaju dróg służyły jako punkty orientacyjne i zapewniały bezpieczeństwo podróżnemu, te na prywatnych parcelach postawione zostały jako zadośćuczynienie za popełnione grzechy lub jako dziękczynienie za doznane łaski. Zarówno jedne i drugie pozostały po dziś dzień. Z jednej strony to jakby relikty minionego czasu, z drugiej zaś symbole wiary i nadziei minionych i obecnych pokoleń.

Jedne z nich zachowały się w niezmienionej formie od początku istnienia, inne – dotknięte patyną czasu – zostały przebudowane. Na miejscu drewnianych krzyży postawiono metalowe; pobudowano murowane lub kamienne kapliczki.

W dzisiejszym krajobrazie wiejskim nie brak również takich obiektów małej architektury o zaledwie kilku lub kilkunastoletniej historii. Każdy z tych przedmiotów naszej kultury materialnej ma swoich opiekunów, którzy troskliwie je odnawiają i zachowują dla potomności, by te cenne perełki polskiego krajobrazu przez kolejne wieki świadczyły o naszej kulturze, religii i tożsamości narodowej.

W minionym miesiącu Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym ogłosił konkurs literacko-plastyczno-fotograficzny dla uczniów szkół podstawowych i średnich, którego celem było udokumentowanie historii i wizerunków kapliczek i krzyży przydrożnych na terenie naszej gminy. Uczniowie odpowiedzieli na naszą propozycję wieloma pracami literacko-fotograficznymi i plastycznymi.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy sukcesów.

W I kategorii (klasy I – IV szkół podstawowych) I nagrodę otrzymali: Karolina Chmura, Kacper Drapała i Kamila Hader z SP Chodaczów, Anna Papak i Julia Stopyra z SP Laszczyny oraz Weronika Piela z ZS Grodzisko Górne. II równorzędną nagrodę jury przyznało Mai Kulpa, Zofii Kuźniar, Michalinie Niedźwieckiej i Mai Kiełcz z SP Chodaczów. Natomiast III nagrodę otrzymali: Sabina Boroń i Aleksandra Zygmunt z SP Laszczyny oraz Zuzanna Golak, Oliwia Chmura, Natalia Socha, Dawid Rachfał i Franciszek Brud z SP Chodaczów. Wśród wyróżnionych w tej kategorii znaleźli się: Wiktoria Nykiel i Wiktoria Panek z SP Laszczyny oraz Jakub Kiełboń, Paulina Moszkowicz, Kornelia Blok, Amelia Dobrowolska, Zuzanna Madej, Wiktoria Socha i Aleksandra Wojciechowska z SP w Chodaczowie.

W II kategorii (klasy V – VIII szkół podstawowych) przyznano dwie nagrody główne, które otrzymali: Weronika Smędra z ZS w Grodzisku Dolnym i Hubert Fleszar z SSP w Wólce Grodziskiej. W tej kategorii I nagrodę otrzymała Kamila Kosior z SP Opaleniska, II nagrody przypadły w udziale Wiktorii Jasińskiej z SP Opaleniska; Patrycji Wróbel, Martynie Grzywna i Julii Panek z ZS Grodzisko Dolne oraz Bernardowi Fleszarowi z SSP w Wólce Grodziskiej, zaś III nagrody przyznano Annie Wojnarskiej z SP Opaleniska i Filipowi Żakowi z SSP Wólka Grodziska. Natomiast wyróżnienia za swoje prace w tej kategorii otrzymali: Mateusz Żak z SSP Wólka Grodziska oraz Julia Świąder, Tobiasz Zygmunt i Anna Gurak z ZS Grodzisko Dolne.

Zdjęcia prac