• DNI GRODZISKA
  DNI GRODZISKA
 • DOŻYNKI
  DOŻYNKI
 • ZESPÓŁ REGIONALNY
  ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
 • GRODZISKIE KAPELE
  GRODZISKIE KAPELE
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
 • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
 • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
 • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
 • OŚRODEK KULTURY
  OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

GRODZISCY CYMBALIŚCI PODBIJAJĄ MEDIA

cymbaly tvMłodzi, zdolni grodziscy cymbaliści stają się znani i rozpoznawalni nie tylko dla grodziskiej publiczności. Ich talent i mistrzowska wręcz gra na cymbałach otwiera im kolejne drzwi i pozwala wypłynąć na szerokie wody. Mowa tu oczywiście o cymbałowym kwintecie wyrosłym na gruncie grodziskiej kultury ludowej. Kwintet ów tworzy rodzeństwo Rydzików – z siostrami Anną, Aleksandrą, Agnieszką i bratem Michałem jako mistrzem oraz Piotrem Markockim, wnukiem słynnego nauczyciela cymbalisty Edwarda Markockiego.  

Ta niesamowita przygoda z cymbałami zaczęła się dla Michała w 2006 roku, kiedy to za namową pani dyrektor Ośrodka Kultury Katarzyny Mach-Wawrzaszek rozpoczął on naukę gry na cymbałach u Edwarda Markockiego. Michał był bardzo zdolnym i pojętnym uczniem i szybko robił postępy. W niedługim czasie wraz ze swoim nauczycielem zaczął wyjeżdżać na przeglądy i konkursy gry na tym instrumencie i już wtedy zdobywał pierwsze wyróżnienia i nagrody. Po śmierci swojego nauczyciela przejął pałeczkę i sam zaczął przekazywać nabytą wiedzę swoim trzem młodszym siostrom. 

 Cymbały to bardzo stary i trudny instrument strunowy, który przywędrował do Polski z kręgu karpackiego i na stałe zadomowił się prawie we wszystkich kapelach ludowych naszego regionu. Aby opanować grę na cymbałach trzeba oprócz talentu wielu ćwiczeń i cierpliwości. Dzięki mistrzowskiemu opanowaniu techniki grania wielu cymbalistów zasłynęło z solowych popisów, nadając tworzonym melodiom oryginalne brzmienie. Cymbaliści grodziscy mają już na swoim koncie liczne sukcesy, a Michał gra z lekkością i wirtuozerią i jest jednym z najlepszych cymbalistów w regionie, a niewątpliwie również w Polsce. 

W sierpniu br. ukazała się płyta CD „Cymbały znane i nieznane. Cymbaliści grodziscy w utworach ludowych i nie tylko…”, której wydaniu i promocji patronowała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, dzięki której również udało się zebrać część pieniędzy. Producentem płyty, który jednocześnie partycypował w kosztach został Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym. Nagranie materiału muzycznego odbyło się w Studio Koncertowym im. Tadeusza Nalepy Polskiego Radia Rzeszów. Album składa się z dwóch płyt. Na pierwszej znajdują się tradycyjne utwory ludowe, na drugiej - aranżacje utworów rozrywkowych, popularnych i klasycznych. Płyta jest do nabycia w siedzibie Ośrodka Kultury. 

Występy grodziskich cymbalistów zostały także dostrzeżone przez polskie media. Zainteresowała się nimi m.in. TVP3 Rzeszów i Teleexpress. Dużym wyróżnieniem dla naszych muzyków było również zaproszenie do telewizji TVN, gdzie z ubiegłą niedzielę 6 września br. wzięli oni udział w programie „Dzień dobry TVN” opowiadając o swojej przygodzie z grą na cymbałach. 

Gratulujemy naszym artystom osiągnięć i życzymy powodzenia oraz dalszych sukcesów na niwie kultury. 

 

Wystąpienia w „Dzień dobry TVN”, „Teleekspress” i „TVP Rzeszów” przedstawiamy poniżej. Tych którzy nie zdążyli jeszcze obejrzeć nagrania zachęcamy do kliknięcia w podane niżej adresy stron internetowych, natomiast tych, którzy już widzieli do ponownego wspomnienia wydarzenia.